
Zmieniająca się rzeczywistość sprawia, że powstają nowe dziedziny wiedzy, które starają się ją dobrze wytłumaczyć. Rewolucja technologiczna przyczyniła się do powstania potrzeby utworzenia nowej nauki, jaką są studia nad internetem (internet studies). Humanistyka jako nauka już dawno odeszła od badania wyłącznie człowieka. Technologia stała się żywym przedmiotem jej zainteresowania. Dziedzina rozwijała się wraz ze wzrostem znaczenia technologii dla rosnącej globalnej społeczności użytkowników. Studia internetowe stały się kluczową dziedziną, która zajmuje się myśleniem o przemianach społeczeństwa, polityki, gospodarki, ale także kultury i natury.
Studia internetowe to jedna z najbardziej dynamicznych i szybko rozwijających się dziedzin, jakie pojawiły się w ciągu ostatniej dekady. Jest to przedłużenie przedmiotu badań, którym od lat zajmują się badacze mediów i środków komunikacji. Podejście badawcze jest jednak o wiele bardziej interdyscyplinarne – namysł nad internetem łączy w sobie wiele perspektyw naukowych – od medioznawstwa na psychologii kończąc. Do ważnych przedmiotów badań należą historia Internetu, metody badawcze, społeczności wirtualne, tożsamości online, ciała i umysły w cyberprzestrzeni, a także interakcje społeczne, kulturowe i gospodarcze zachodzące w sieci.
Poruszane tematy obejmują społeczne perspektywy technologii Internetu; rola Internetu w życiu codziennym i pracy; implikacje dla komunikacji, wpływ i rola internetu w kształtowaniu się polityki światowej i lokalnej oraz zarządzanie scyfryzowanymi firmami, a także regulacja Internetu w obliczu zdominowania gospodarki przez cyfrowych gigantów.
Jest to ważne, bo w każdej z tych dziedzin internet odgrywa ogromne znaczenie. Każdy z nas z niego korzysta. Internet jest szeroko wykorzystywany w organizacji marketingu i promocji produktów i usług. Firmy posiadają i tworzą swoje treści w mediach cyfrowych, przełamując bariery w dotarciu do nowej grupy odbiorców. Zmiana technologiczna wymusi zmiany w podstawowych funkcjach kierowniczych. Internet przyniesie znaczne oszczędności w wielu sektorach gospodarki, powodując szybszy wzrost wydajności. Termin gospodarka cyfrowa funkcjonuje w powszechnym użyciu i nie jest już przez nikogo kwestionowany. Odnosi się do tej części kapitalizmu, która jest zorganizowana wokół produkcji towarów cyfrowych i produktów cyfrowych Dużo emocji budzi też kwestia tego, jak internet wpływa na demokrację. Internet staje się coraz ważniejszy dla aktorów politycznych jako medium komunikacji politycznej. Istnieją oznaki zmiany podstaw kulturowych społeczeństw demokratycznych w społeczeństwie obywatelskim korzystania z Internetu oraz w zakresie państwowych serwisów dyskusyjnych online. Integracja Internetu z życiem politycznym przebiega w wielu punktach ani płynnie, ani dyskretnie i staje się coraz ważniejszą kwestią.
Niektórzy badacze zwracają też uwagę na negatywny wpływ Internetu na relacje społeczne i spójność społeczną. Nierówności społeczne przełożą się na to, że wiele osób pozostanie cyfrowo wykluczonych. Rosnące znaczenie danych stanowić może zagrożenie dla naszej prywatności – informacje o nas są cennym towarem dla wielkich korporacji.
Te i inne skutki społeczne rozprzestrzeniania się internetu są właśnie przedmiotem badań studiów internetowych. Znaczenie technologii, wiedzy i mediów, przede wszystkim internetu, we współczesnym społeczeństwie jest ogromne. Internet ma też znaczenie z perspektywy systemu ekonomicznego, w którym żyjemy. Kapitalizm kształtuje i jest kształtowany przez Internet. Studia internetowe oferują ciekawą perspektywę patrzenia na każde z tych zjawisk.
Powstanie tego kierunku było nieuniknione. Internet odgrywa ogromną rolę w naszym obecnym życiu