
Kiedy wybiera się kierunek, jaki chce się podjąć na studiach, często pojawiają się głosy, że kierunek studiów musi być maksymalnie nastawiony na prestiż społeczny albo większe zarobki w przyszłości. Wielu młodych ludzi się z nimi zgodzi, bo nie wyobrażają sobie studiowania przez kilka kolejnych lat i nieodniesienie z nich żadnej wymiernej korzyści. Czasami jednak znacznie lepiej jest postawić na to, co kocha się robić.
Po studiach dobrze byłoby zacząć pracę zarobkową
Faktem jest, że po studiach wypada pójść od razu do pracy, a nie marnować kolejne lata życia na zdobycie patentów albo przydatnych kwalifikacji. Wiele osób o tym zapomina i wybiera kierunek ściśle nastawiony na pogłębianie pasji takiej osoby, a nie na jej przyszłości. Najlepszą opcją zawsze jest posiadanie konkretnego, nawet trudnego do zrealizowania planu na przyszłość, mocno powiązanego ze sposobem zarabiania na siebie. Po każdym kierunku można znaleźć ciekawą pracę, ale nie da się tego zrobić, jeśli dana osoba nie wie, jakie dostaje możliwości, gdzie w przyszłości może się zaczepić albo co może robić po ukończeniu kierunku.
Studia mogą opierać się na zainteresowaniach
Nie ma wymogu pójścia na studia ogólnie kojarzone z prestiżem i sporym wynagrodzeniem w prywatnej korporacji. Gdyby tak było, nikt nie zgłaszałby się na filologię albo na większość nauk humanistycznych. Wybrany kierunek może odnosić się tylko do zainteresowań osoby składającej podanie, ale nie może być w pełni oderwany od jej przyszłości. Każdy chce łączyć w pracy swoją pasję z zarobkami, ale nie zawsze jest to możliwe. Po prostu nie każdy nadaje się do wykonywania każdego rodzaju pracy. Zamian ktoś zdecyduje się na jakieś studia, powinien przemyśleć, czy otworzą one przed nim nowe drzwi.
Nikt nie zmusi Cię do pracy w zawodzie
Musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Skończenie studiów nie obliguje Cię do podjęcia pracy związanej z posiadanym wykształceniem. Po studiach medycznych wcale nie musisz zostawać chirurgiem albo innego rodzaju lekarzem, jeśli stwierdzisz, że to nie jest rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli jesteś w stanie sam się utrzymać, możesz poszukiwać swojego miejsca przez całe swoje życie. Nie czuj na sobie presji związanej z wyborem kierunku podporządkowanego ewentualnej pracy albo wielkości zarobków. Możesz zupełnie się od tego odciąć i sprawdzić swoje siły w mniej prestiżowym, ale równie ciekawym miejscu.
Najlepiej zacząć próbować zakładać biznes już podczas studiów, lub dorabiać i zbierać kapitał żeby mieć lepszy „start”.